Soczewki kontaktowe - Soczewki kontaktowe, a praca przy komputerze

MEDserwis.pl > Soczewki kontaktowe >Soczewki kontaktowe, a praca przy komputerze

Soczewki kontaktowe, a praca przy komputerze

Osoba pracująca przed monitorem komputera powinna nosić okulary z powłokami antyrefleksyjnymi, dzięki którym eliminowane są "szumy" w widzeniu, a poprawia się kontrast widzenia. Osoby z wadą wzroku, mogą podczas pracy przy komputerze odczuwać większy dyskomfort, wynikający z posiadanej wady, którą lekarze okuliści określają dla dwóch odległości, do dali (mierzona przy ustawieniu oczu na nieskończoność) i do bliży (ustawienie wzroku na odległość ok. 25 do 30 cm). Ani w pierwszym, ani w drugim przypadku nie odzwierciedla to warunków pracy przy komputerze, gdyż odległość oka od ekranu monitora wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Każdy pacjent, mający wadę wzroku, powinien w trakcie badania informować lekarza okulistę, że pracuje przy komputerze. Wtedy lekarz przepisze soczewki korekcyjne odpowiednie dla wieku pacjenta i rodzaju wykonywanej pracy. Każdemu bez względu na wiek i rodzaj wykonywanej pracy bezwzględnie powinny być zalecane soczewki pokryte powłokami antyrefleksyjnymi, zwiększające komfort widzenia.
Do pracy przy komputerze nie są konieczne okulary z filtrami ochronnymi, ponieważ monitory komputerowe emitują nieznaczne ilości promieniowania szkodliwego dla zdrowia. Obecnie standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION) oraz ekrany LCD. Ładunki elektrostatyczne emitowane przez ekran komputerów także nie szkodzą zdrowiu. Równie minimalna jest dawka promieniowania UV emitowanego przez komputer (1 godzina przebywania na słońcu równa się rocznej pracy przy monitorze). Wiele osób pracujących przy komputerze zamiast okularów woli stosować soczewki kontaktowe.

W Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia l grudnia 1998 r. Określone są wymogi dotyczące ochrony wzroku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
I tak:
§ 5.1 mówi, że "Pracodawca jest obowiązany do przeprowadzenia na stanowiskach pracy, wyposażonych w monitory ekranowe, oceny warunków pracy w aspekcie: 3) obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników, 4) obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetlenieniem." oraz
§ 7 - "Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom: 1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego, lub, 2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego".
W § 8.2 - "Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego".

Soczewki kontaktowe

 

Aktualności

KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej

LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

Awodent

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl